Alternatif Tıp

bÖlgelerİMİZ

otel ve konaklama

 

TURİZM ÇEŞİTLERİ

GEZİ KİTAPLAR

İl il gezilecek Yerler ve İllerimizin Meşhurları

KAPLICA VE ŞİFALI SULAR

ALTERNATİF TIP

 

Kış Turizmi

 

Yaz-kış üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir kış turizmi merkezidir.

TÜRKİYEDEKİ BAZI KAYAK MERKEZLERİ
Ağrı - Bubi Dağı
Doğu Anadolu Bölgesi, Ağrı ili sınırları içinde yer alan Kayak Merkezi Ağrı şehir merkezine 18 km . mesafedeki Bubi dağında kurulmuştur.

Ankara - Elmadağ
Elmadağ Kayak Merkezi Ankara ili sınırları içinde, Elmadağ'ın kuzey yamaçlarında yer almaktadır. Kent merkezine yakınlığı avantajıdır.
Ulaşım: Ankara'ya 18 km . uzaklıktadır. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla mümkündür.

Antalya - Saklıkent
Akdeniz Bölgesinde Antalya'nın batısında Beydağları üzerinde, Antalya kent merkezine 50 km . kuzeybatıda yer almaktadır. Antalya'ya yakınlığı nedeni ile bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden biridir.

Bingöl - Yolaçtı
Kayak Merkezi Doğu Anadolu Bölgesi, Bingöl ili sınırları içindedir. Şehir merkezine olan uzaklığı 25 km .dir.
Ulaşım: Ankara'ya 916, İstanbul'a 1313 km . uzaklıkta olan uzaklıkta bulunan Bingöl'e her gün çeşitli illerden karşılıklı otobüs seferleri bulunmaktadır. Kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür.

Bitlis - Merkez
Doğu Anadolu Bölgesinde, Diyarbakır - Tatvan - Van karayolu üzerinde, Van gölünün yaklaşık 25 km . güneydoğusunda yer alan Bitlis aynı zamanda kış sporları yerleşim yeridir. Kayak alanları kentin içerisindedir.
Ulaşım: Ankara 1100 km . İstanbul 1504 km . İzmir 1465 km . uzaklıkta bulunan şehre her gün çeşitli illerden karşılıklı otobüs seferleri bulmak mümkündür. Havayolu için Muş Havaalanı ( 85 km .) ya da Van Havaalanı ( 160 km .) kullanılmaktadır.

Bolu - Kartalkaya
Kartalkaya kayak merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu il merkezinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Alp kayağı, Kayaklı koşu (Cross-Country) ve Tur kayağı için çok uygun koşullara sahiptir.
Ulaşım: Bolu şehir merkezine 54 km ., Ankara karayoluna ise 28 km . uzaklıktadır. Ankara Esenboğa Havaalanı - Bolu arası, karayolu ile 220 km ., İstanbul Atatürk Havaalanı - Bolu arası ise karayolu ile 275 km .dir.
Bu mesafe özel araç veya otobüsle 45 dakika sürmektedir. Şehir merkezinden kayak merkezine ulaşım 45 dakika sürmektedir. Halk otobüsleri ve minibüs bulunur. Ayrıca bir çok otel müşteriler için servis organize etmektedir.

Bursa - Uludağ
Bursa'nın 36 km . güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ, sadece kış turizmine değil, yaz aylarında kampçılık, trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, tanrıların Troya Savaşını izlediği yer olarak mitolojideki yerini almıştır.
Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. I. Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. 1986 tarihinde turizm merkezi ilan II. Gelişim Bölgesinde 3300 yatak kapasiteli 11 adet turistik tesis parseli düzenlenmiş olup 3300 yatak kapasiteli 11 adet parsel yatırımcıya tahsis edilmiştir.
Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile "Tur kayağı" ve "Helikopterli kayak" uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir. Kayak dışında snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri bulunabilir.

Elazığ - Sivrice Hazarbaba
Elazığ İli Sivrice ilçesi sınırlarında Hazarbaba Dağındadır. Kayak Tesisi 1999 yılında hizmete girmiş olup gelişme aşamasındadır.
Ulaşım: Doğu Anadolu'yu batıya bağlayan yolların bir kavşak noktası konumundaki Elazığ'a bütün illerden günün her saatinde karayolu ulaşımı mümkündür. Ankara'ya 741 km . mesafededir. Elazığ'a haftanın her günü Ankara'ya karşılıklı uçak seferleri, İstanbul'a haftanın 3 günü karşılıklı demiryolu seferleri bulunmaktadır.
Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ'a 25 km . uzaklıktaki Sivrice İlçesine 6 km . uzaklıktadır. Kayak Merkezine Sivrice'den özel ulaşım araçları bulunabilir.

Erzincan - Bolkar
Bolkar Kayak Merkezi Erzincan'a 40 km mesafede ana yol güzergahında Bolkar Dağlarında kurulmuştur.
Ulaşım: Şehir merkezinden tesislere ulaşmak yolcu otobüsleri ve özel araçlarla ile mümkündür.

Erzurum - Palandöken
3185 m. zirveye sahip Palandöken dağları, Erzurum'un güneyinde yer alır ve doğu-batı yönünde uzanır. Türkiye'de kış turizmi için yapılan ilk ciddi ve kapsamlı proje Erzurum-Palandöken Kış Sporları ve Turizm Mastır Plan Çalışmasıdır. Yapılan çalışmada Palandöken Dağlarının doğal yapısı ve iklimi ile uluslararası kış sporları merkezi niteliğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Projede, üç alan üzerinde gün toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği, 6 bin kişinin doğrudan istihdam edilebileceği öngörülmektedir.
Ulaşım: Erzurum'a Ankara ve İstanbul'dan her gün uçak seferleri bulunmaktadır. Kayak Merkezi Erzurum Şehir Merkezine 5 km . uzaklıktadır. Hava alanına ise yalnızca 10 dakika mesafededir. Kış mevsimi boyunca şehir merkezinden halk otobüsü seferleri bulunmaktadır.

Gümüşhane - Zigana
Zigana Kayak Merkezi Karadeniz Bölgesinde Gümüşhane il sınırları içerisindedir.
Ulaşım: Kayak merkezi Gümüşhane'ye 40 km ., Trabzon'a 60 km . mesafededir. Zigana geçidinin doğusunda, anayola 500 m . uzaklıktadır. Şehir merkezinden tesislere ulaşım özel araç veya yolcu otobüsleri ile mümkündür.

Isparta - Davraz
Davraz Kayak Merkezi Akdeniz bölgesinde Isparta il sınırları içerisinde il merkezine 26 km . uzaklıktadır.
Ulaşım: Şehir merkezinden kayak tesislerine belediye otobüs seferleri düzenlenmektedir. En yakın hava alanına (Süleyman Demirel Havaalanı) 58 km . uzaklıktadır.

İzmir - Ödemiş Bozdağ
Bozdağ Kayak Tesisi İzmir ili, Ödemiş ilçesi, Bozdağı Köyü sınırları içinde Bozdağı'nda kurulmuştur.
Ulaşım: İzmir'e 110 km uzaklığındadır. Şehir merkezinden Kayak tesislerine otobüs veya özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

Kastamonu - Ilgaz
Karadeniz Bölgesi, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850 m . olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alır. Kış turizminin yanı sıra, sahip olduğu doğal güzellikleri ile dört mevsim turizme elverişlidir.
Ulaşım: Kastamonu'ya 40, Çankırı'ya 73, Ankara'ya 203 km , İstanbul'a 475 km .dir. Kayak Merkezine, İstanbul-Kastamonu' ya karayolu ile Ankara-Kastamonu karayolunun kesiştiği noktada yer alan Ilgaz yerleşme bölgesinin yaklaşık 25 km . kuzeyinden ayrılan mevcut yolla ulaşılabilir. Merkeze en yakın havaalanı 203 km . uzaklıktaki Ankara Esenboğa havaalanıdır. Şehir merkezinden kayak tesislerine tur otobüsleri ve özel araçlarla ulaşmak mümkündür.

Kars - Sarıkamış
Doğu Anadolu Bölgesinde, Kars-Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. 2634 m yüksekliğindeki Kars'a 55 km . mesafede Sarıkamış İlçesinin içerisinde Çamurlu dağdadır. Çamlar arasındaki Sarıkamış kayak merkezi; kar kalitesi açısından önem kazanmıştır.
Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe'nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır. Cıbıltepe'nin kristal karla kaplı olması ise onu kayakçılar açısından daha cazip hale getiriyor.

Kayseri - Erciyes
Orta Anadolu'nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı ( 3916 m .) Kayseri ilinin 25 km . güneyinde yükselir. Sönmüş bir volkan olan dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülüdür. Dağın kuzeyinde ise bir km. uzunlukta bir dağ buzulu mevcuttur. Kayak Merkezi Dağın kuzey yamaçlarında yeralan Tekir Yaylası üzerindedir. Erciyes, Kayak Merkezi olmanın dışında, dağcılık sporu açısından ülkenin önemli dağlarından biridir.
Ulaşım: Kayak tesislerine en yakın havaalanından (Kayseri-Erkilet) otobüsle 40 dakika, kent merkezinden 30 dakikada ulaşılmaktadır. Kayseri şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür. Ayrıca bir çok otel müşteriler için servis organize etmektedir.
 
Sayfa Başı
Ana Sayfa | İletişim | Yasal Uyarı
Copyright © 2007-2009 F&C Her Hakkı Saklıdır.